Reflexní masáž

Terapeut pracuje s mikrosystémem těla znázorněném na chodidle. Terapie je založená na reflexních bodech na chodidlech, které odpovídají daným orgánům našeho těla. Každý reflexní bod je zakončením reflexní (nervové) dráhy, která začíná například v mozku, prochází danými orgány a končí na našem chodidle.

Reflexní terapie pomáhá odstraňovat bloky reflexních drah a tím zlepšuje činnost jednotlivých orgánů. Terapeut díky této metodě rozpozná příčiny zdravotních problémů. Reflexní terapie je doporučována stejně jako např. akupunktura, jako prevence. Díky citlivosti konkrétního bodu je možné včas odhalit nerovnováhu konkrétního orgánu dříve než nemoc vypukne a reflexní cestou tlakem, masáží těchto míst lze funkci daných orgánů ovlivnit.

Na chodidle každého člověka se nachází množství větších i menších plošek a bodů, které jsou nervovými reflexy propojeny s určitou částí těla nebo s určitým orgánem. Systém těchto reflexních plošek se nachází i na rukou (na dlani, prstech a hřbetech rukou a v okolí zápěstí) nebo jiných částech těla, např. na uchu jsou, ale mnohem menší.


Zde najdete interaktivni displej chodidel a rukou.  (v angličtině)

Pro orientaci na chodidlech můžete použít tuto pomůcku od J. Uhra


Pokud jste se rozhodli podpořit své zdraví pomocí reflexologie, nemusíte se ničeho obávat. Jen se s klidem svěřte do rukou terapeuta a všechny své pocity s ním konzultujte. Během terapie je zpětná vazba velmi důležitá. Je to, jako by se celé tělo se všemi jeho částmi promítalo do oblasti chodidla nebo ruky, každá část těla má tedy na chodidle nebo ruce svůj zmenšený obraz. Ploska nohy, nárt, prsty, pata a okolí kotníků je tedy jakýmsi systémem "tlačítek", které když stiskneme, zazvoní to na druhém konci drátu, neboť signál putuje po nervových spojeních přímo do orgánu nebo části těla, na kterou chceme působit. Plošky mačkáme nejlépe palcem, kolmo do tkáně, s tempem přibližně 1 zmačknutí za 1-2 sekundy.

Pokud při kompresi bodu zaznamenáme zvýšenou bolest, ihned to sdělte terapeutovi. Pravděpodobně byla nalezena příčina vašeho trápení. Další správnou stimulací tohoto bodu se bolest zmírňuje, až vymizí úplně, což svědčí o tom, že Vaše tělo opět nalezlo ztracenou harmonii. Proto se nesnažte během terapie nic ponechat v tajnosti a se vším se ihned svěřte. Intenzita bolesti je závislá na lokalizaci problému, jeho závažnosti a charakteru.

Je-li některá reflexní ploška velmi bolestivá, tak, že i lehký tlak nebo pouhý dotek působí nesnesitelnou bolest, je lépe plošku pouze hladit. Nikdy místo nemačkáme nad hranici snesitelnosti, která je u každého člověka jiná. Extrémní citlivost může znamenat, že v orgánu je třeba akutní zánět, proto jej spíše hlazením tlumíme. Rovněž silně nemačkáme plošky příslušných orgánů např. při ledvinové kolice, žlučníkovém záchvatu a podobně, spíše hlazením zklidňujeme akutní stav a mačkáme spíše body univerzální.

V těhotenství masírujeme jemněji, zejména oblast paty a kotníku, která ovlivňuje pánev a orgány v ní uložené. Naopak, neocenitelnou pomocí pro ženu v době těhotenství bude reflexní masáž páteře, orgánů látkové výměny a reflexní lymfatická masáž.

Cílem reflexní terapie je obnovení energie v těle člověka. Masáž chodidla a mačkání reflexních plošek zároveň příznivě působí na naši psychickou stránku. Pokud terapii podstoupíte preventivně, může Vám pomoct odhalit dosud utajené choroby a co víc, pomůževám je i vyléčit tím, že odstraní příčinu. Je pochopitelné, že je to metoda vyžadující praxi a dostatečné vědomosti, což však nevylučuje její laické užití.

Naučím vás (podle vašich konkrétních problémů), jak si sami doma či svým blízkým můžete ulevit od některých akutních bolestí či stimulovat vlastní imunitu. Je však zapotřebí vědět, že masáže hlubokých orgánů (játra, slinivka...) by měla provádět druhá osoba. Jde zde o předávání energie. Při masáži pohybového a lymfatického systému si vystačíte sami.

Pro začátek je dobré zapamatovat si dva důležité univerzální body, které mají široké použití a je tedy možné masírovat je vždy, když se objeví nějaká potíž nebo nemoc. V obou případech jej bezpečně poznáme podle toho, že jde o velmi citlivé místo.

Bod C harmonizuje celý organismus, vyvažuje činnost pravé a levé mozkové hemisféry a působí příznivě na látkovou výměnu.

Druhým důležitým univerzálním bodem je reflexní bod brzlíku, označovaný jako Br. Tento bod podporuje a zlepšuje funkci imunitního systému, je tedy dobré použít ho při jakémkoli oslabení organismu, při nachlazení, chřipce, onemocnění dýchacích cest a všude tam, kde je třeba zmobilizovat obranné funkce organismu. Ale nejen to, brzlík je vhodné mačkat spolu s bodem C vesměs při jakýchkoli potížích, neboť ovlivňuje vylučování hormonů a tím prakticky všechny funkce organismu. Jeho mačkání přináší okamžitou úlevu.