Druhy masáží


Klasická masáž

Klasická masáž je soustava masážních hmatů s regeneračním nebo preventivním účinkem. Při klasické masáži se používá tlak, tření, hnětení či vytřásání příslušných svalových partií. Sestava a sled hmatů se přizpůsobuje aktuálnímu stavu těla klienta.

Cílem masáže je dosažení:

  • výrazného zvýšení prokrvení masírované oblasti
  • urychlení odstraňování kyseliny mléčné ze svalů, odstranění některých svalových spasmů a tím uvolnění svalů
  • snížení hladiny stresu a zmírnění celkového napětí
  • zároveň se při masáži rozruší ty tkáňové struktury, které nejsou ve zcela ideálním stavu. To přiměje organismus ke zintenzivnění regenerace a detoxikace.

Klasická masáž se využívá především jako masáž léčebná a na doléčení. Je vhodná u chronické svalové bolesti zad, je ideální na uvolnění zatuhlé šíje, krku, při bolestech pod lopatkou, u bolesti svalů namožených následkem většího zatížení, v některých případech migrénovitých bolestí hlavy, pro regeneraci nohou a rukou po sportovním a pracovním výkonu, pro zmírnění bolesti při artrózách a v klidovém stavu u artritid.

Kontraindikace:  klasická masáž se neprovádí do 60 minut po vydatném jídle, při infekčních chorobách, při teplotě a horečce, nemasírují se místa postižená kožními vředy a plísňovými chorobami, kožní poranění, mateřská znaménka, výrazně zvětšené žíly (nejčastěji na lýtkách)


Relaxační masáž

Klasická relaxační masáž uvolňuje masírované svalstvo, povzbuzuje krevní oběh, tím obohacuje krev kyslíkem, zlepšuje výživu buněk a zvyšuje elasticitu svalstva. V rovině duševní má klasická masáž blahodárný vliv na nervovou soustavu a celkově pozitivně ovlivňuje psychický stav člověka...


Sportovní masáž

Sportovní masáž je cílené a razantní uvolňování pohybového aparátu. Proto se tato masáž dá aplikovat na klienty, kteří pravidelně a dlouhodobě rekreačně nebo vrcholově sportují.


Rekondiční masáž

Rekondiční masáže jsou vhodné pro všechny, kdo trpí nedostatkem aktivního pohybu nebo namáhají pouze určitou část těla. Slouží k celkovému uvolnění, zvyšují prokrvení a regeneraci organismu a pomáhají tělu při látkové výměně a vyplavování toxických látek. Mohou mít také příznivé protistresové a povzbuzující účinky. Tento typ masáže vyvolává také zpomalení vzniku příznaků stárnutí a pomáhá udržovat tělesnou i duševní svěžest. Rekondiční masáž významně napomáhá přípravě organismu na běžnou každodenní zátěž.


Lymfodrenáž

Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému. Je to vlastně "kanalizační systém" v organismu, který odstraňuje jedovaté odpady, které jednak vznikají při funkci organismu, jednak do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Je-li přetížen, toxické látky se v organismu hromadí. Lymfatický oběh se velmi podobá oběhu krevnímu, jeho součástí jsou lymfatické cévy, mízní uzliny a z funkce orgánů hlavně střeva a slezina. Zátěž lymfatického systému se většinou nejprve projevuje "obyčejnou" únavou nohou, později celého těla, otékáním kotníků, později otoky v břiše, často přisuzovaným otylosti a sklonem k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému. Odpadní látky se ukládají do mezibuněčného systému, ledviny dostatečně nefiltrují, tělo se zavodňuje a vzniká lymfatický otok.

Zde najdete interaktivní schéma lymfatického systému.

Manuální lymfodrenáž je jemná masážní technika, jejím cílem je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu. Lymfa je tekutina,ve které lymfocyty, bílé krvinky, produkují protilátky. Správná funkce lymfatického systému hraje rozhodující úlohu ve správné funkci imunitního obranného systému organismu. Preventivní celotělová lymfodrenáž spočívá v jemné masáži všech klíčových bodů mízního systému. Tím je zabráněno hromadění odpadních látek,organismus se lépe čistí, tím je tělo nefarmakologicky posilováno.

Své využití nachází lymfodrenáž zejména v kosmetických indikacích pro zlepšení stavu pokožky zejména dekoltu a obličeje, k prevenci vrásek a jako účinný prostředek při boji s celulitidou (pomerančová kůže). Díky gravitaci je ze 70% postižena dolní polovina těla a kvůli ženským pohlavním hormonům trpí tímto problémem z 87% především ženy. To však neznamená, že by byla pánům lymfodrenáž odpírána. Naopak! Při dnešním způsobu života patrně neexistuje člověk, který by nepotřeboval pročistit tělo. A manuální lymfodrenáž je vhodný a příjemný způsob jak začít. Budete odcházet detoxikovaní, čistí a krásní.

Lymfodrenáž je také vhodná i jako preventivní ošetření u osob vystavených dlouhému stání či sezení v nezměněné poloze -  prodavači, letušky, řidiči, chirurgové, programátoři apod. Pomáhá rychlejší regeneraci nejen po fyzické zátěži při vrcholovém i rekreačním sportu,ale i po psychické zátěži - stresu. Mezi nejdůležitější zdravotní indikace, i když často opomíjené, patří péče o pacienty s lymfatickými otoky, které vznikají druhotně po operacích či radioterapii. Tato péče je důležitá zejména pro ženy po operaci prsu jako prevence a léčba pooperačního a nebo postradioterapeutického lymfedému horních končetin, hrudní stěny či prsu.

Doporučení:  v den lymfodrenáže by jste se měli vyvarovat nadměrné fyzické i psychické zátěže, omezit kávu, alkohol a částečně také bílkoviny, aby se ještě více nezatěžovaly ledviny.


Proticelulitidová masáž

Celulitida je jedním z chytrých ochranných mechanismů organismu. Některé toxiny mohou být rozpuštěny pouze v tucích, nikoliv ve vodě. Proto, pokud není organismus schopen je vyloučit prostřednictvím ledvin, jsou bezpečně přeměněny na tuk. Tím se tělo brání tomu, aby toxiny kolovaly v těle a poškozovali organismus. Podkožní tukové buňky, mají tendenci zbytňovat a spojovat se do větších hrudek. Ty tlačí proti pokožce, čímž stlačují vlásečnice, a zhoršují tak zásobování kůže krví. Díky špatnému prokrvení a nedostatečnému odvodu odpadních látek se poškozuje vazivo. Buňky sílí a tuhnou a vzniká "pomerančová kůže".

Celulitida se začíná objevovat u dívek okolo 14 let věku a s dospíváním sílí. Často se ve zvýšené míře objevuje po porodu. Postihuje jen určitá místa těla ( stehna, zadeček, břicho). Pokud se projeví celulitida u mužů, je to na břiše a na krku.Vše přitom nezávisí na výšce, váze či typu postavy. Aby měl člověk celulitidu, nemusí být vůbec tlustý. Dieta a zdravý životní styl může její výskyt omezit, i když ji především vyvolávají toxiny a způsob ukládání tuku v těle.

Proti celulitidě je možné uspět jen tehdy, zkombinujeme-li více metod. Proticelulitidová masáž je prováděná především na hýždích a stehnech za účelem vypuzení lymfatické tekutiny z fibrotického (zvlákněného) podkoží. Je vlastně jednou z forem lymfodrenážní masáže, předchází jí však reflexní ošetření ledvin (na chodidle) a lymfatických uzlin dolních končetin a vyprázdnění tříselných uzlin. Úspěšnému ošetření napomáhá také použití specifických anticelulitidních krémů a emulzí a zábalu. Na stehnech je ihned po ošetření viditelný efekt: klientka má při odchodu pocit "lehkých nohou" a při přeměření obvodu stehen (před a po masáži) je znatelný úbytek 1-2 cm v důsledku odvodu nahromaděné tekutiny. V případě potřeby konkrétního viditelného snížení je však třeba absolvovat aspoň 10 x 45 minutových masáží, po týdnu. Pro udržovací masáž je interval jednou za 14 dní.

Doporučení:

  • Denně vypít nejméně 2.5l čisté vody bez bublinek - voda odplavuje škodliviny z tkání a tím zbavuje tělo nežádoucích látek
  • Větší přísun vlákniny
  • Pohyb - pro rozproudění lymfy v těle
  • Snížit vše co zanáší váš organismus škodlivými látkami: káva, kouření, alkohol, mnoho soli zadržuje v téle
  • tekutiny a všechny současně produkují další škodliviny a zátěžové látky
  • Střídavé sprchování teplou a studenou vodou (cca 1 minutu se sprchujte teplou vodou potom 20 sekund studenou) pro lepší prokrvení a zvýšení elastičnosti pokožky.

Havajská masáž Lomi Lomi (milující ruce)

Havajská masáž Lomi Lomi využívá velmi plynulých, měkkých i hlubokých technik vykonávaných především předloktím. Při práci je velice důležitý pohyb dolních končetin, využívání váhy a těžiště těla. Pohyb maséra při práci připomíná posvátný havajský tanec Hula Hula, z kterého masáž vychází.

Účinky havajské masáže Lomi Lomi:

  • odstraňuje fyzickou i psychickou únavu
  • prokrvuje celý organismus
  • stimuluje lymfatický systém
  • odstraňuje velké množství fyzických, mentálních a energetických blokád
  • detoxikuje organismus
  • navozuje hlubokou relaxaci a harmonizuje organismus
  • odstraňuje napětí ve svalech
  • zvyšuje pohybové schopnosti
  • zlepšuje neurologické problémy a imunitní systém
  • umocňuje pocity klidu a pohody

Kontraindikace havajské masáže Lomi Lomi:

  • otevřené rány a modřiny
  • nedávné operace
  • velké a bolestivé křečové žíly, křečové žíly v zánětu
  • infekční onemocnění
  • kožní infekce
  • popáleniny
  • záněty
  • těhotenství